Jeden istotny element, który ma wpływ na odbiór Twoich reklam

Jeden istotny element, który ma wpływ na odbiór Twoich reklam

Dodano       Jeden istotny element, który ma wpływ na odbiór Twoich reklam 3.86 / 5 (7)

Często mówi się, że trzeba znaleźć tzw. złoty środek. Robimy to w różnych aspektach życia. Zazwyczaj tam, gdzie mamy dwa skrajne rozwiązania, ale jednocześnie żadne z nich nie może zostać odrzucone.

Jest tak chociażby ze słynnym work-life balance, czyli znalezieniem balansu między pracą, a życiem prywatnym. Nie da się w 100% postawić na pracę, ani w 100% tylko na życie prywatne, bo gdzieś to się później odbija czkawką.

Istnieje jednak metoda na znalezienie złotego środka. Używa się jej w architekturze, projektowaniu, sztuce, astrologii, naturze... Wszędzie tam, gdzie istotny jest aspekt wizualny. A tak jest właśnie w marketingu.

Chodzi o zachowanie tzw. złotego podziału (golden ratio). Być może nawet nieświadomie korzystasz z tej reguły i Twój marketing doskonale działa. Być może jeszcze tego nie robisz. A być może po przeczytaniu tego tekstu zaczniesz robić to świadomie.

Poniżej znajdziesz sporo przykładów, mnóstwo obrazków i podpowiedz. Ale najpierw, zacznijmy od tego co to jest ten złoty podział.

Co to jest złoty podział?

Nie wiem czy lubisz matematykę, ale właśnie z niej wywodzi się ten złoty podział. Od razu wyjaśniam: nie musisz niczego liczyć :)

W złotym podziale chodzi o takie podzielenie odcinka, by zachować odpowiednie proporcje. Istnieje na to oczywiście odpowiedni wzór. Ale generalnie, kiedy podzielimy długość dłuższej części tego odcinka przez krótszą, w przybliżeniu otrzymamy wynik równy 1,618.

Bardziej zainteresowanych odsyłam do pełnej definicji w Wikipedii.

Być może kojarzysz też pewne grafiki związane z zagadnieniem złotego podziału, jak np. wspomniany wyżej podział odcinka (na obrazku poniżej).

Złoty podział - odcinek

Albo złoty prostokąt (obrazek poniżej).

Złoty podział - prostokąt

Lub też tzw. złotą spiralę (obrazek poniżej).

Złoty podział - spirala

Złota spirala jest też nazywana spiralą Fibonacciego. Bo również sam złoty podział jest powiązany z ciągiem Fibonacciego.

To tyle jeśli chodzi o matematykę. A teraz kilka konkretnych przykładów z życia wziętych.

Przykłady złotego podziału – zastrzeżenie

Zanim przejdziemy do przykładów, to muszę zaznaczyć kilka spraw. W wielu przypadkach nie ma żadnych dowodów, że twórcy rzeczy wymienionych na poniższych przykładach posługiwali się zasadą złotego podziału.

W wielu przypadkach taką prawidłowość stwierdzono już po fakcie. Czasami nawet wiele lat po fakcie. I każdy może powiedzieć, że zawsze można do czegoś dobrać odpowiednią ideologię.

W niektórych przykładach złoty podział nie jest odwzorowany idealnie. Ale jest bardzo zbliżony.

Prawda jednak jest taka, że złoty podział występuje w naturze. Ludzki umysł naturalnie może więc stosować tą zasadę, nawet o niej nie myśląc. W końcu sami potrafimy ocenić czy coś jest atrakcyjne wizualnie czy nie. Mówimy, że o gustach się nie dyskutuje, ale większość osób zapewne zauważy różnice między operą w Sydney...

Opera w Sydney

i jej chińską kopią.

Chińska kopia opery w Sydney

A tak na marginesie – w konstrukcji opery w Sydney też można doszukać się zastosowania złotego podziału.

Opera w Sydney - złoty podział

Złoty podział w historii i naturze

Może właśnie dlatego wszystkie te rzeczy, które tak doceniamy, i o których będzie poniżej, podziwiamy właśnie ze względu, że przewija się w nich zasada złotego środka.

A jest ona zachowana m.in. w przypadku egipskich piramid,...

Piramidy - złoty podział

…greckiego Akropolu,...

Akropol - złoty podział

… słynnej Mona Lisy,...

Mona Lisa - złoty podział

… czy też w budowie ludzkiego ciała.

Twarz - złoty podział

I może też właśnie dlatego, kiedy widzimy człowieka, którego budowa odbiega od tej zasady (z różnych powodów) to nie do końca nam się to podoba.

Złoty podział u prezydenta USA

Jeszcze jeden przykład, tak pół żartem – pół serio. Będzie to przykład oparty o prezydenta Stanów Zjednoczonych. Być może nie jest on zbyt atrakcyjny wizualnie. Sporo osób nie pała też do niego wielką sympatią. Ale na pewno jego fryzura jest tematem wielu dyskusji. I być może to właśnie ona stanowi pewien element ocieplania jego wizerunku. Właśnie dzięki „spójności” ze złotym podziałem. Prawdopodobnie jest to jednak tylko dorabianie ideologii :) Spójrz zresztą na poniższy rysunek.

Trump - złoty podział

Złoty podział w marketingu

No dobra, ale miało być o tym, jak ten cały złoty środek można wykorzystać w marketingu, sprzedaży i innych aspektach prowadzenia firmy.

Znalazłem sporo przykładów na to jak już teraz firmy wykorzystują tą zasadę. Oczywiście – znów można zapytać czy robią to umyślnie, czy jest to dziełem przypadku. W każdym razie, po raz kolejny, da się zauważyć, że miejsca, w których ta zasada jest zachowana, są atrakcyjne wizualnie i może to być traktowane jako element wpływający na powodzenie.

Przykłady podzielone są na kilka grup. Zobaczysz jak złoty podział użyty jest w projektowaniu wyglądu produktów, w wyglądzie stron www oraz w wyglądzie materiałów reklamowych.

Złoty podział w wyglądzie produktów

Zacznijmy od firmy Apple, która będzie wspomniana jeszcze w innych przykładach. Złoty podział da się zauważyć w projektach wizualnych urządzeń, które produkuje ta firma. Część z tych podziałów widzisz na poniższej wizualizacji iPoda.

iPod - złoty podział

A na poniższym obrazku widać jak to wygląda, i w jak wielu miejscach, zasada została użyta podczas projektowania iPhona.

iPhone - złoty podział

Nie tylko w produktach Apple można zauważyć taką prawidłowość. Na pewno Ty też masz tak, że niektóre samochody podobają Ci się bardziej, a inne mniej. W projektach samochodu Jamesa Bonda, czyli w Astonie Martinie również da się zauważyć złoty podział. I to w niejednym miejscu.

Aston Martin - złoty podział

Podobnie jest też w przypadku aut Ferrari, VW, czy też BMW. Możesz poszukać, czy ta zasada dotyczy także Twojego samochodu :)

Ale znalazłem też przykład zastosowania złotego podziału w wyglądzie butów.

Buty - złoty podział

Jeśli projektujesz własne produkty fizyczne, spójrz na nie pod względem złotego podziału. To samo dotyczy też opakowań tychże produktów.

Złoty podział w logotypach

Złoty podział używany jest także w projektowaniu logotypów. Zastosowany jest m.in. w logo Apple, o którym była już mowa wyżej.

Logo Apple - złoty podział

Podobnie dzieje się też w przypadku firmowego znaku Pepsi.

Logo Pepsi - złoty podział

Ale można uznać, że to Google ma prawdziwego bzika na tym punkcie, stosując złoty podział we wszystkich możliwych miejscach.

Logo Google - złoty podział

Zastosowanie złotego podziału zauważysz też m.in. w logo stacji BP, Twittera, Toyoty, czy też National Geographic.

Złoty podział w zdjęciach reklamowych

Weźmy teraz pod lupę zdjęcia, ponieważ to, o czym teraz przeczytasz przyda Ci się także przy wykorzystaniu złotego podziału w kolejnych punktach, jak np. w ulotkach, czy też projektowaniu stron www.

Być może kojarzysz taką kratkę, która wyświetla się w aparatach fotograficznych podczas robienia zdjęć. Jest to kratka 3x3 (jak poniżej).

Kratka w aparacie fotograficznym - złoty podział

Jak widzisz na powyższym obrazku, wcale nie chodzi tutaj o to, by najważniejszy element zdjęcia był w centralnej kratce. Wręcz przeciwnie. Dlaczego? Właśnie ze względu na złoty podział. Spójrz co się dzieje, jeśli na fotograficzną kratkę nałożymy znaną nam już złotą spiralę.

Kratka w aparacie fotograficznym - złoty podział

I właśnie dzięki tej regule poniższe zdjęcie wygląda tak dobrze w odbiorze wizualnym.

Zdjęcie - złoty podział

Podobnie jest też w poniższym przykładzie.

Zdjęcie - złoty podział

Z tego samego powodu, bardzo dobrze wypadają zdjęcia produktów wykonane w perspektywie.

Zdjęcie produktu - złoty podział

Być może nie wykonujesz samodzielnie zdjęć, których używasz w tworzeniu materiałów reklamowych, np. strony www, ulotek, czy też zdjęć w reklamach na FB. Ale wybierając takie fotografie z banków zdjęć, pamiętaj by zwracać uwagę na to, czy zachowują one proporcje złotego podziału.

Złoty podział w drukowanych materiałach reklamowych

Złoty podział już na pierwszy rzut oka widać na większości plakatów i ulotek, jak chociażby na tym poniżej.

Plakat - złoty podział

Dolna lub górna część przeznaczona jest zazwyczaj na duży napis. A pozostała (większa część) to główny element graficzny. W przypadku plakatu filmowego są to zazwyczaj główne postaci. Można jednak jeszcze bardziej pójść w szczegóły. Tak jak zrobili to twórcy plakatu II epizodu Gwiezdnych Wojen.

Plakat Star Wars - złoty podział

A skoro jesteśmy przy filmach, to tej samej zasady warto się trzymać w przypadku miniaturek na YouTube, jak np. w poniższym przykładzie.

Złoty podział w projektowaniu stron www i sklepów

Skoro wszędzie to wszędzie. Również w przypadku projektowania stron www ma zastosowanie złoty podział. I znów – na pewno korzystasz z tego na co dzień. Być może nawet na swojej stronie korzystasz z tego schematu, ale po prostu nie zwracasz na niego uwagi.

A robi tak m.in. Twitter (screen poniżej).

Twitter - złoty podział

Wyraźnie widać, które elementy są ważniejsze od innych.

Dla porównania – zobacz, o ile rozmyty jest cały przekaz w momencie, gdy ten złoty podział nie jest aż tak bardzo widoczny. Nie ma tu wyróżniających się części.

Twitter - złoty podział

Podobnie jest na Facebooku. Większość szablonów stron www, czy też sklepów też zbudowana jest w ten sam sposób. Mamy więc jedną kolumnę boczną, która jest węższa od środkowej części przeznaczonej na główną zawartość strony.

Złoty podział warto też stosować przy projektowaniu mniejszych elementów strony, jak np. banery czy slajdery.

Slider - złoty podział

Złoty podział w video

Jeśli jeszcze nie tworzysz własnych treści lub reklam video to na pewno przyjdzie jeszcze taki czas, że zaczniesz to robić. Spójrz wtedy na to, jak produkowane są filmy, seriale lub kanały YT, które lubisz oglądać od strony wizualnej (nie tylko zawartych tam treści).

Wystarczy spojrzeć na kilka wybranych klatek. Tutaj również zastosowanie znajduje kratka 3x3, którą omawialiśmy sobie przy zdjęciach. Spójrz tylko na poniższy kadr.

Film - złoty podział

Natomiast kiedy zechcesz stworzyć video w postaci tzw. gadającej głowy lub wywiadu, również warto stosować ten samo złoty podział. Spójrz tylko na poniższy przykład. Tu też widzisz kratkę 3x3. Charakterystyczne jest też to, że strona (w poniższym przypadku prawa), w którą patrzy osoba na ekranie ma dużo więcej miejsca niż strona przeciwna. Chodzi o to, by uzyskać efekt patrzenia gdzieś w dal, a nie w pustkę.

Film - złoty podział

Podsumowanie

To był artykuł nieco inny niż wszystkie. Ale już wiele razy wspominałem Ci, że w pewnym momencie, w tworzeniu marketingu i materiałów reklamowych trzeba wejść na nieco większy poziom szczegółowości. Jednym z tych poziomów może być zastosowanie złotego podziału.

Przejrzyj teraz swoje materiały reklamowe pod kątem tego, co sobie powyżej omówiliśmy. Sprawdź posty wrzucane na FB, swoją stronę www, sklep internetowy, ulotki itd. Czy gdzieś w tych miejscach wypróbujesz zastosowanie złotego podziału? A może już go stosujesz? Napisz w komentarzu!

Przeczytaj także:

 

Zdjęcie: Pixabay

Oceń artykuł:  

 

Mam dla Ciebie coś jeszcze!

Już teraz pobierz darmowy samouczek "PUSZKA czyli Przestań Uganiać Się Za Klientami i spraw, by przychodzili do Ciebie sami".

 
Samouczek jest darmowy.
Podaj tylko imię i swój adres email:

   

Copyright © Paweł Kępa. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz akceptujesz Politykę Prywatności i politykę cookies.

Spis treści