41 pomysłów na niskobudżetowy lokalny biznes

41 pomysłów na niskobudżetowy lokalny biznes

Dodano

1. Projektowanie grafiki

Niezbędna będzie tu kreatywność i pewne doswiadczenie w tym zakresie. Ale być może w szkole Twoje oceny z plastyki były wysokie i to już wystarczy. Teraz pora zrobić kolejny krok i wykorzystać swoje umiejętności z wykrozystaniem programów komputerowych, takich jak Adobe Illustrator. Aby się podszkolić, dużo materiałów znajdziesz w postaci tutoriali na YouTubie. Możesz projektować np. ulotki, wizytówki czy plakaty a także inne materiały reklamowe jak chociażby grafiki na portale typu Facebook.

2. Projektowanie stron internetowych

Zajęcie dość podobne do powyższego. Jednak projektowanie materiałów do druku i do internetu różni się wieloma szczegółami. Tutaj będziesz głównie używać Photoshopa. Możesz wykonywać swoje usługi dla własnych Klientów a możesz też zostać podwykonawcą dla większej agencji interaktywnej. Pamiętaj aby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi a także aktualnymi trendami.

3. Programowanie

To coś, co jest bliskie mojemu sercu. W programowaniu możesz wybrać jedną z wielu ścieżek. Może to być np. programowanie stron internetowych, aplikacji internetowych, aplikacji na androida lub urządzenia Appla i wiele innych. Jeden z moich kolegów nauczył się podstaw programowania w 2 tygodnie od zera. Nie wiedział kompletnie nic na ten temat. Studia kończył za to jako jeden z najlepszych programistów na roku.

4. Pisanie ebooków

Mogą to być zarówno ebooki jak i książki papierowe. Możesz tworzyć na dowolny temat. Jeśli posiadasz jakieś szczególne umiejętności, to stwórz podręcznik. Jeśli chcesz i czujesz się na siłach, to pójdź bardziej tradycyjną drogą – napisz powieść. Wybierając tą ścieżkę istnieje możliwość zostania tzw. ghost writerem, czyli piszesz na zlecenie innych, bardziej znanych twórców, którzy później wydają Twoje dzieła pod swoim nazwiskiem.

5. Uczenie online

Podobnie jak w przypadku ebooków – jeśli posiadasz jakąś szczególną umiejętność, coś czego nauką mogą być zainteresowane inne osoby, postaw na uczenie ich przez internet. Możesz to robić np. poprzez skype. Jeśli wystarczy Ci czasu i chęci to stwórz swój własny kanał na YouTubie lub platformę edukacyjną online, na której dostępne będą Twoje kursy. Możesz też skorzystać z gotowych rozwiązań i umieszczać swoje lekcje np. w serwisie eMentor.

6. Konsultacje

Kolejna wersja sprzedaży Twoich umiejętności. Jeśli dobrze czujesz się w kontaktach z drugą osobą a jeszcze lepiej jeśli nie wstydzisz się występować przed szerokim gronem słuchaczy, to możesz sprzedawać swoją wiedzę w postaci konsultacji.

7. Sprzedaż na Allegro

Sprzedawać można wszystko i może to zrobić każdy. Na początek rozejrzyj się wokół siebie i zobacz, jakie nieużywane przedmioty możesz sprzedać. W międzyczasie rozejrzyj się dalej i zastanów się nad tym, na czym się znasz. Być może uwielbiasz samochody i chcesz sprzedawać części do aut. Jeśli wolisz tworzyć rękodzieło, to również sprzedawaj je na Allegro. Do sprzedaży wykorzystaj też inne portale aukcyjne i ogłoszeniowe, takie jak eBay czy OLX.

8. Obudowy do telefonów

Każdy z nas chce się czymś wyróżnić. Bardzo łatwo jest to zrobić przez indywidualną obudowę do telefonu. Tym bardziej, że teraz można to wszystko osiągnąć nawet w postaci jednego egzemplarza. Zatem oferuj swoim Klientom obudowy z ich personalnym motywem. To nie musi być tylko imię tej osoby, ale cały motyw graficzny. Jeśli potrafisz zaprojektować go samodzielnie to jesteś o krok do przodu. Jeśli nie, to dogadaj się ze znajomym grafikiem. Możesz też sprzedawać obudowy okolicznościowe, np. z okazji turnieju Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

9. Sprzedaż za prowizję

Nie musisz zaopatrywać się w towar który sprzedajesz np. na portalach aukcyjnych. Dogadaj się z producentem i zaproponuj mu swoje warunki. Ty będziesz zdobywać Klientów i przekazywać mu zamówienia a producent będzie wysyłać towar na wskazany adres, rozliczając się z Tobą w postaci ustalonej prowizji.

10. Afiliacja

Działania te są bardzo podobne do punktu powyżej. W internecie istnieje mnóstwo tzw. programów partnerskich. Sprzedawcy szukają osób, które będą chciały sprzedawać ich towary w zamian za ustaloną prowizję. Wszystko to wykonujesz za pomocą strony internetowej a tak naprawdę wystarczy Ci tylko konto na Facebooku.

11. Wirtualna asystentka

Jeśli jesteś osobą zorganizowaną, to praca dla Ciebie. Organizuj pracę małych firm. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobowe działalności zazwyczaj nie mają czasu na ogarnianie wszystkich spraw. Chętnie zatrudnią taką osobę na kilka godzin dziennie. Swoją pracę możesz wykonywać w domu. Odbierasz maile i odpowiadasz na te, które potrafisz. Te bardziej skomplikowane przekazujesz dalej. To samo z telefonami. Odbierasz i pomagasz dzwoniącemu od razu uzyskać odpowiedź, bądź przekazujesz temat dalej do firmy.

12. Rozliczanie podatkowe

To temat raczej sezonowy. Niewiele osób rozlicza swój PIT samodzielnie. Większość osób ma z tym problemy. Tymczasem jest to niezwykle prosta czynność. Na rynku dostępne są dziesiątki programów, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez ten proces.

13. Nauczanie języków obcych

Jeśli znasz dobrze jakikolwiek język obcy, to nauczaj go innych. Możesz oferować rozmówki w danym języku lub naukę od podstaw. Jeśli czujesz się na siłach, to bądź specjalistą od przygotowania do matury z wybranego języka lub do uzyskania certyfikatu. Ogłoś się w jednym z licznych serwisów dla osób, które chcą się nauczyć nowego języka. Do przeprowadzania lekcji możesz wykorzystać np. Skype.

14. Social Media

Jeśli znasz się dobrze w tym temacie, inne osoby często udostępniają i lajkują Twoje posty, to spróbuj swoich sił na poważnie i zarabiaj na tym. Najważniejsza jest tutaj umiejętność zaangażowania swoich odbiorców. Jeśli udaje Ci się to w życiu prywatnym, to tak samo powinno być zawodowo.

15. Twórz prezentacje

Takie w PowerPoincie lub innym programie do tego przeznaczonym. Zainteresuj swoją ofertą przedsiębiorców ale też inne osoby, którym tego typu prezentacje są potrzebne dość często. Pokaz slajdów przygotujesz na podstawie dostarczonych od Klienta materiałów – np. tekstów, wykresów, czy tabelek. Twoim zadaniem będzie eleganckie oprawienie tego w całość.

16. Dekorowanie wnętrz

Lubisz zmieniać wygląd w swoim mieszkaniu? Interesują Cię kolory, wnętrza? Chętnie udajesz się na zakupy do sklepów takich jak Ikea? To wymarzona praca dla Ciebie. Dokumentuj swoje domowe stylizacje i pokazuj je innym na własnej stronie internetowej lub na Facebooku. Stwórz ofertę i zainteresuj nią innych. Możesz trafiać do osób, które właśnie kupiły mieszkanie lub dom. Możesz też podjąć współpracę z biurami obrotu nieruchomościami.

17. Niania

Jeśli lubisz dzieci, potrafisz się z nimi dogadywać i zająć im czas, to zajęcie dla Ciebie. Dopasuj wiek dzieci, którymi możesz się zająć do swoich możliwości. Jeśli nie posiadasz jeszcze własnych dzieci, to zajmowanie się niemowlakami może być dla Ciebie problematyczne. W tym przypadku postaw na zajmowanie się nieco starszymi dziećmi.

18. Twórz rękodzieło

Do tej pracy poza kreatywnością i otwartą głową potrzebne są jeszcze zdolności manualne. Ale być może lubisz dłubać w drewnie, kleić i wycinać albo projektować i szyć? Jeśli tak, to wybierz swoją ulubioną technikę i stwórz prototypy swoich dzieł. Możesz je wystawić na jednym z internetowych portali, takich jak Dawanda czy Pakamera. Zainteresuj się tym a poważnie zwłaszcza w okresie świątecznym.

19. Pisanie i korekta

Wracamy do tematu pisania. Była o tym mowa przy ebookach. Tym razem chcę Cię zachęcić do pisania prac, np. dla studentów. Możesz także zająć się korektą tych już napisanych i podesłanych do Ciebie przez rodziców młodszych uczniów.

20. Fotografia portretowa

Być może obserwujesz rosnący trend. Ludzie wykonują fotografie portretowe nie tylko do dokumentów. Często rodzice fundują sesje fotograficzne swoim pociechom. Temat wart zainteresowania przez cały rok. Możesz fotografować noworodki a także przyszłe mamy z brzuszkami. W czasie świąt pomyśl o sesjach z Mikołajem.

21. Fotografia ślubna

Jeśli lubisz fotografować na rodzinnych przyjęciach, to pomyśl o tym aby robić to również dla innych. Zacznij od pokazywania swoich rodzinnych zdjęć, następnie zaoferuj swoje usługi znajomym, którzy planują swój ślub.

22. Tworzenie kartek okolicznościowych

Kolejny pomysł dla osób, które dysponują zdolnościami manualnymi. Kartki, np. świąteczne, ślubne, urodzinowe czy z okazji chrztu możesz wykonywać na kilka sposobów. Mogą to być kartki w całość zaprojektowane i wykonane przy pomocy komputera. Mogą być również w całości wykonane ręcznie.

23. Tworzenie zaproszeń

Inną odmianą kartek okolicznościowych są zaproszenia, np. na ślub. Ale równie dobrze możesz oferować zaproszenia z okazji chrztu czy komunii. Ofertę rozwiń także o zawieszki na alkohol, powiadomienia, czy numerki na stół. Pokazuj się w internecie – na Facebooku i portalach ślubnych. Możesz również wystawić się na targach branżowych.

24. Przewóz osób

Nie jest to co prawda niskobudżetowy pomysł, ale jeśli dysponujesz już samochodem lub możesz go do kogoś pożyczać, to zajmij się przewozem osób. Możesz zawozić i odbierać imprezowiczów. A jeśli w Twoim mieście działa Uber to zgłoś się tam.

25. Catering

Zacznij od dorabiania sobie tego rodzaju zajęciem. Być może ktoś z Twojej rodziny lub znajomych urządza przyjęcie i szuka osoby, która tanio przygotuje posiłek. Pokaż swoje możliwości. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to goście zaczną polecać Cię między sobą. Wtedy będziesz już mieć możliwość aby działać w tym zakresie na pełen etat.

26. Pisz artykuły

Jeszcze jeden pomysł związany z pisaniem. Jeśli masz takie możliwości, to zajmij się przygotowaniem materiałów do lokalnej gazety lub portalu internetowego. Z czasem możesz spróbować swoich sił także w większych, np. ogólnokrajowych wydawnictwach.

27. Sprzedaż domen

To jeden z bardziej nowoczesnych pomysłów na biznes. Domenę, czyli adres internetowy, jak np. www.pawelkepa.pl możesz kupić nawet za złotówkę. Jeśli udało Ci się kupić trafny adres lub domenę składającą się z 2 lub 3 znaków, to jej cena może znacznie wzrosnąć. Na przykład domena opony.pl została sprzedana w 2010 roku za okrągły milion złotych. Urlopy.pl osiągnęła cenę 400 tys. a lekarze.pl 135 tys złotych.

28. Analiza danych

Do tego zajęcia wystarczy Ci tylko komputer. Czynność tą wykonują w obecnych czasach zazwyczaj od początku do końca maszyny, ale w pewnych przypadkach potrzebna jest ludzka ręka. Na podstawie otrzymanych danych, zebranych w tabelkach należy wyciągnąć wnioski i przedstwić je np. w formie wykresów.

29. Teksty na strony internetowe

Jeszcze jeden pomysł związany z pisaniem tekstów. Tym razem teksty na strony internetowe. Bardzo często się zdarza, że podczas tworzenia stron internetowych największy problem występuje właśnie z tekstami. Właściciele firm nie mają czasu aby je tworzyć, a agencje nie oferują tego typu usług. Ty możesz wypełnić tą lukę.

30. Wypełnianie ankiet

To temat, który przewija się przez różnego rodzaju fora internetowe i profile na Facebooku, dotyczące zarabiania w internecie. Jeśli uda Cię się znaleźć sprawdzonego operatora, to możesz sobie w ten sposób dorobić nawet kilkaset złotych.

31. Trener personalny

Jeśli lubisz uprawiać sport, ćwiczyć na siłowni, zostań trenerem personalnym. Dogadaj się z okoliczną siłownią i spróbuj tam zorganizować własne zajęcia. Może to być np. Twój autorski program ćwiczeń. Jeśli w Twojej okolicy nie ma siłowni lub nie ma możliwości nawiązania z nią współpracy, to zorganizuj ćwiczenia w okolicznej szkole lub na świeżym powietrzu.

32. Tłumacz

Jeszcze jeden pomysł dla wszystkich, którzy świetnie znają języki obce. Zostań tłumaczem. Zlecenia możesz znajdywać w internecie, ale też w swojej okolicy. Ogłoś się na okolicznych portalach ogłoszeniowych oraz Facebooku.

33. Wykonuj fotografie na Stocki

Jeśli lubisz pstrykać fotki, to pomyśl o tym, aby umieszczać je w tzw. bankach zdjęć, czyli stockach. Jedno zdjęcie możesz tam sprzedać wielokrotnie. Najlepiej będzie, jeśli w każdej sytuacji wykonasz serię różnych zdjęć. Pamiętaj im więcej ich wykonasz tym większa możliwość sprzedaży.

34. DJ

Znasz się na muzyce? Rozkręcasz wszystkie imprezy, na których jesteś? Zostań Djem lub wodzirejem. Możesz występować na weselach ale także każdej innej imprezie. Pamiętaj jednak aby odpowiednio zabezpieczyć prawa autorskie oryginalnych twórców muzyki, którą się posługujesz.

35. Pieczenie słodkości

Coś dla wszystkich osób, które uwielbiają piec. Jeśli nie stwarza Ci to problemu i lubisz próbować nowych przepisów na słodkie wypieki, to zajęcie stworzone dla Ciebie. Możesz zająć się przygotowywaniem tortów i ciast na różnego rodzaju okoliczności. Nie tylko rodzinne ale też firmowe. Rozpocznij współpracę z restauracją, która organizuje wesela. Na początek reklamuj się także wśród rodziny i znajomych.

36. Księgowość

Jeśli lubisz cyfry i tabelki a także masz pojęcie o firmowych finansach i podatkach, to być może warto zająć się księgowością? To zajęcie, które możesz wykonywać w zaciszu swojego domu. Wystarczy Ci do tego komputer. Na początek prawdopodobnie będzie trzeba też wybrać się na jakieś szkolenia.

37. Mycie samochodów

Mobilna myjnia to coś, co sprawdzi się zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie nie ma myjni z prawdziwego zdarzenia. Wszyscy posiadacze aut chcą aby wyglądały one jak najlepiej. Ty możesz im to zapewnić.

38. Czyszczenie dywanów

Pomysł bardzo podobny do powyższego. Zaoferuj trzepanie a także chemiczne czyszczenie dywanów. Wielu osobom nie chce się tego wykonywać samodzielnie. Ty wraz z Twoją ofertą możesz ich od tego odciążyć.

39. Sprzątanie domów i biur

Kolejny pomysł związany ze sprzątaniem. Warto się nim zainteresować w szczególności i być może połączyć z dwoma powyżej. Sprzątnie domów czy mycie samochodów może być czynnością, która zapewni Ci stałe przychody. Jeśli ktoś raz skorzysta, prawdopodobnie będzie chętny na taką usługę raz w miesiącu, w tygodniu a może nawet codziennie.

40. Naprawa komputerów

Urządzenia elektroniczne mają to do siebie, że bardzo często ulegają awarią. A jeśli chodzi o komputery, to zazwyczaj zwalniają one swoje działanie. Dzieje się tak z powodu zaśmiecenia dysków. Pliki najczęściej przechowywane są na pulpicie. Wystarczy zrobić porządek, odinstalować niepotrzebne programy i problem z głowy.

41. Organizacja ślubów

To kolejny pomysł, w którym wystarczy odpowiednie podejście i kreatywność. Wykorzystaj swoją wiedzę, być może z własnego ślubu i pomóż zorganizować go innym. Współpracuj z restauracjami i domami weselnymi a także z zespołami muzycznymi. Wspierajcie się nawzajem. Oni polecają Ciebie, Ty polecasz ich.

42. … ta lista tak naprawdę nie ma końca

I jeszcze wiele razy będę ją uzupełniać. A być może Ty powdpowiesz swój pomysł do tej listy. Napisz w komentarzu, jaki jeszcze biznes można wykonywać bez dużego wkładu na początek.

Co ja bym zrobił, startując od zera?

Gdybym w chwili obecnej startował od zera i ponownie musiał stawać przed wyborem tego, co chcę robić we własnej firmie, to zacząłbym od poszukania pracy. Pierwsze zarobione pieniądze zainwestowałbym we własną stronę internetową. To koszt zaledwie 100 zł, które musiałbym przeznaczyć na domenę oraz serwer. Na szczęście umiejętności mi nikt nie odbierze i stronę stworzę sobie samodzielnie.

Na stronie publikowałbym regularnie artykuły z branży, która mnie interesuje. Byłyby to np. porady z zakresu ogrodnictwa. Po tym, kiedy moje finanse by na to pozwoliły, zacząłbym oferować swoje usługi ogrodnicze w najbliższym otoczeniu. To byłby jednak biznes prowadzony po godzinach pracy. Dopiero po przygotowaniu odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, w postaci gotówki wystarczającej na 6 miesięcy życia, mógłbym w całości poświecić się swojej firmie, kontynuując oczywiście tworzenie artykułów na swojej stronie.

Przeczytaj także:

 

Zdjęcie: Pixabay

Oceń artykuł:  

 

Mam dla Ciebie coś jeszcze!

Już teraz pobierz darmowy samouczek "PUSZKA czyli Przestań Uganiać Się Za Klientami i spraw, by przychodzili do Ciebie sami".

 
Samouczek jest darmowy.
Podaj tylko imię i swój adres email:

   

Copyright © Paweł Kępa. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz akceptujesz Politykę Prywatności i politykę cookies.