Pomysł na biznes internetowy, czyli 13 zawodów przyszłości

Pomysł na biznes internetowy, czyli 13 zawodów przyszłości

Dodano

Od razu na początku chciałbym zastrzec, że nie będą to pomysły na biznes internetowy typu zostań grafikiem i zacznij od dorabiania sobie po pracy a później przekształć to w firmę. Takich poradników w internecie znajdziesz sporo.

A dlaczego powstał ten artykuł? Nieco ponad dwa lata temu pojawił się pomysł na tego bloga. Blog oficjalnie wystartował 1 marca 2017, ale prace rozpoczęte były wcześniej. Myślę, że blog – własne miejsce w sieci będzie jedną z cech tychże zawodów przyszłości.

Spójrz – już teraz firmy podczas zatrudniania pracowników czy też nawiązywania współprac z innymi firmami, sprawdzają daną osobę w social mediach – na Facebooku, czy LinkedIn. Naturalny będzie kolejny krok – czyli coś na kształt obecnych blogów.

I może jeśli poważnie myślisz o przyszłości to jeden z poniższych pomysłów szczególnie przypadnie Ci do gustu lub po prostu będzie w jakiś sposób nawiązywał do tego, co teraz robisz. I może już teraz warto drążyć skałę w tym kierunku.

Pomysł na biznes internetowy przyszłości – 5 ważnych spraw

Zanim zaczniesz wybierać spośród poniższych pomysłów na biznes lub wymyślać swoje własne, prześledź proszę 5 poniższych punktów, które będą ważnymi wytycznymi i wskazówkami przy Twoim wyborze.

1. Każda branża jest inna

Robotyzacja, automatyzacja, sztuczna inteligencja – to są rzeczy, które dotykają nas już teraz. Nawet na takim małym blogasku jak ten, pewne elementy z tego zakresu działają. Natomiast każda branża jest inna. W jednej taka automatyzacja czy sztuczna inteligencja wejdzie w życie szybciej, w innej branży będzie to później.

Każda branża będzie też potrzebowała tych wszystkich automatyzacji w innym zakresie. Nie sprawdzą się rozwiązania uniwersalne typu komputer. Na przykład w fabryce bez udziału ludzi będą powstawać produkty i tu będzie potrzebny specyficzny typ robotów. A w firmie transportowej robotyzacja będzie wyglądała jeszcze inaczej i będzie potrzebowała zupełnie innego robota.

2. 133 miliony nowych zawodów do 2022 roku!

Według najnowszego (z 2018 roku) raportu o zawodach przyszłości, sporządzonego przez World Economic Forum, w ciągu następnych 4 lat (do 2022 roku) pojawi się lub urośnie w siłę aż 133 miliony nowych zawodów a 75 milionów utraci na swoim znaczeniu bądź zniknie całkowicie.

O zawodach przyszłości będzie jeszcze mowa w dalszej części. A jakie profesje znikną? Takie, które w pierwszej kolejności najłatwiej zastąpić przez maszyny – jak np. pracownicy fabryk, osoby w okienkach na poczcie, sekretarki czy księgowi.

Czy to oznacza, że te zawody znikną całkowicie do 2022 roku? Absolutnie nie! Owszem – paczkę możemy wysłać już samodzielnie, bez udziału pani w okienku na poczcie. I już niedługo dowiezie ją pod dom autonomiczny samochód – kurier. Ale ta Pani na poczcie będzie miała zupełnie inne zadania.

Podobnie jest z księgowością. Już teraz mamy dostęp do księgowości online, gdzie wystawiamy faktury a one automatycznie się księgują. Natomiast będzie tam jeszcze szereg procesów, w których bez człowieka się nie obejdzie, jak doradztwo księgowe, czy optymalizacja.

Poza tym ktoś musi te maszyny „nauczyć” księgować czy wysyłać paczki.

3. Podział pracy między maszyny a człowieka

Według wspomnianego wyżej raportu World Economic Forum, w 2018 roku 29% prac było wykonywanych przez automaty. Do 2022 ma to być 42% prac. Natomiast według prognoz na 2025 rok ponad połowę pracy będą wykonywać maszyny.

Czy to oznacza, że połowa ludzi będzie bezrobotna? Oczywiście, że nie. Jak już wspomniałem w punkcie powyżej, ludzie będą odpowiedzialni chociażby za nauczenie maszyn ich pracy.

Poza tym maszyny powstają również w odpowiedzi na nowe zapotrzebowanie – pełnią zawody, których nigdy wcześniej nie było i są wymyślone typowo pod maszyny. Chodzi chociażby o takie sprawy jak przetwarzanie danych. Żaden człowiek nie jest w stanie zrobić tego poprawnie przy tak dużej liczbie danych, jakie mamy.

4. Nowe zawody to nowe umiejętności

Wróćmy do raportu World Economic Forum i magicznej daty 2022. Według raportu do 2022 roku średnio każdy człowiek będzie musiał wymienić aż 42% swojej umiejętności. Niepotrzebne mogą zostać skasowane i zapomniane a przyswojone zupełnie nowe.

Niepotrzebne to oczywiście wszelkie automatyzmy, takie które mogą zostać zastąpione przez maszyny. Czyli wspomniana przeze mnie pani w okienku na poczcie, czy księgowa.

Umiejętności, które będą musiały być przyswojone lub rozwinięte to te bardziej ludzie – związane z emocjami, kreatywnym myśleniem, analityczne myślenie, cechy przywódcze itd.

Pomysł na biznes przyszłości - jakie umiejętności będą potrzebne

5. Każdy z nas potrzebuje 101 dni nauki do 2022 roku

Średnio, każdy z nas do 2022 poświęci 101 dni na doskonalenie, uczenie się nowych umiejętności czy też doskonalenie tych obecnie posiadanych.

Tak naprawdę ten trend widać cały czas. Chociażby dlatego czytasz ten lub inne artykuły w sieci. Do tego dochodzi czytanie książek, rożnego rodzaju szkolenia stacjonarne, czy kursy online.

Dochodzi do tego fakt, że coraz więcej osób chce pracować zdalnie (np. z domu lub z dowolnego miejsca na świecie), a firmy chcą stawiać na outsourcing zamiast zatrudnianie pracowników. Tego wszystkiego też trzeba się nauczyć.

Pomysł na biznes internetowy przyszłości – 13 propozycji

Znamy już ogólne wytyczne, którymi warto kierować się w najbliższych latach myśląc o przyszłości swojej pracy. Nie bez powodu napisałem w tytule, że będą to pomysły na biznes i jednocześnie zawody przyszłości. Zawód to nie tylko praca na etacie. O czym jednoznacznie jest też mowa w punkcie 5 powyżej.

Powyżej napisałem też, że powstaną 133 miliony nowych zawodów w najbliższych 4 latach. A ja tu umieszczam listę tylko 13…

Po pierwsze: trudno byłoby wymienić wszystkie :) Po drugie: chcę się tytuł brzmi pomysł na biznes internetowy – czyli będą to zawody związane głównie z internetem (jaki znamy teraz). Trzecie: będzie istniała jakaś grupa zawodów (powiedzmy kilka tysięcy), które będą podzielone na mniejsze specjalizacje i właśnie stąd liczba 133 miliony.

Po czwarte: skupiłem się na zawodach, które teraz znamy jako małe firmy. Nie będę tu omawiał zawodów, którymi będą charakteryzować się duże firmy, takie jak kontroler powietrza, przestrzeni kosmicznej czy też wytwórca narządów ludzkich… Nie mówię też o bardzo nowych zawodach, które już dobrze znamy, takie jak np. specjalista UX.

Pomysł na biznes 1: Hydraulik od internetu

Szczerze mówiąc nie wiedziałem, jak nazwać ten zawód :) Chodzi o osobę taką, za jaką teraz uznajemy np. hydraulika albo tzw. złotą rączkę. To fachowiec, którego wzywamy, gdy dzieje się coś złego, mamy jakąś awarię itp.

I tak w naszych domach będzie coraz więcej urządzeń podłączonych do internetu. Nie tylko komputer, tablet, telefon czy telewizor. Piekarniki będą pobierać z internetu przepisy. Będą też się komunikować z domową spiżarką i lodówką, aby na bieżąco aktualizować jadłospis na cały tydzień i stan produktów do przygotowania posiłków (i zamawiać odpowiednie produkty ze sklepów internetowych lub tworzyć listy zakupowe). Jeśli produktów zabraknie, połączy się z najbliższą restauracją, która dostarczy jedzenie pod drzwi.

Siłą rzeczy potrzebny będzie specjalista, który nad tym wszystkim zapanuje i wezwany do domu o 3 w nocy będzie potrafił zapanować nad sytuacją niczym hydraulik nad pękniętą rurą.

Pomysł na biznes 2: Antywirus produktywności

W związku z automatyzacją, jaka nas czeka, również ludzie muszą stać się bardziej wydajni i produktywni. Niestety już teraz, niczym haker wiele rzeczy i osób próbuje tą naszą produktywność złamać. Telewizja, social media, internet… pochłaniają nas w całości.

Niczym lekarz potrzebny będzie indywidualny trener, pokazujący jak zachować produktywność i uwagę, które tak łatwo będzie stracić. A liczba tych rozpraszaczy będzie również rosła wraz z rozwojem technologii.

Tacy trenerzy na rynku już są, ale zapotrzebowanie będzie dużo większe.

Pomysł na biznes 3: Doradca medyczny

Nawet lekarze mogą zostać zastąpieni przez maszyny. Trafniej niż człowiek postawią diagnozę i bezbłędnie przeprowadzą operację.

Skoro leczenie może być bardziej skuteczne, to potrzebne będą osoby i firmy, pojawiające się wokół pacjenta w różnych etapach przed i po chorobie – np. specjaliści od zdrowego żywienia, psycholog, trener.

Pomysł na biznes 4: Przewodnik po zakupach online

Nie ma co dyskutować – zakupy praktycznie w całości przeniosą się online. Co za tym idzie? Już teraz, idąc do centrum handlowego, gdzie jest 300 sklepów, mamy trudności z poruszaniem się i znalezieniem właściwego produktu.

Co kiedy tych sklepów byłoby 10 000 i więcej? Porównywarki cen to nie wszystko. Coraz częściej bowiem będziemy mieli jakiś problem, ale nie będziemy wiedzieli jak nazywa się produkt, który go rozwiązuje. W tym pomoże właśnie przewodnik.

Już teraz mamy namiastkę takich osób, które na swoich blogach tworzą recenzje i zestawienia nie tylko konkretnych produktów, np. różnych suszarek do włosów. Tworzą też zestawienia produktów, które mają pomóc np. w problemie wypadania włosów.

Pomysł na biznes 5: Detektyw online

W związku z coraz większą liczbą danych, które będą gromadzone, będą potrzebne również osoby, potrafiące wyciągnąć z nich konkretne informacje.

Spójrz chociażby na to, co jest dostępne dla nasz wszystkich – wiedza, jaką możemy znaleźć w Google. Jest tego dużo, bardzo dużo. Google mówi, że raz na kilka lat liczba zgromadzonych danych się podwaja.

Naturalnym partnerem dla Google będzie osoba, firma, portal lub blog, który będzie prezentował sprawdzone, rzetelne informacje. Znikną strony, które będą prezentować bezwartościowe treści.

Ale taki detektyw będzie potrzebny też w każdej firmie, która gromadzi jakiekolwiek dane. Będzie to osoba potrafiąca poruszać się po tych zbiorach i np. spośród zbioru 1000 tabel wygenerować jednostronny raport z wykresem.

Pomysł na biznes 6: Towarzysz

To może być przykra wiadomość ale może stać się tak, że będziemy płacić za towarzystwo i możliwość rozmowy z drugim człowiekiem. Nie porozmawiamy przecież z maszyną bez serca i uczuć. Co będzie robić rodzina i znajomi – czy będziemy mieli takie osoby wokół siebie?

To może być problem młodych osób, ale także seniorów. Zresztą już teraz można znaleźć oferty opieki nad osobami starszymi, gdzie jednym z głównych punktów jest zapewnienie rozmowy i towarzystwa – bardziej niż pomocy w sprawach fizjologicznych.

Pomysł na biznes 7: Trener finansowy

Takich osób jak Michał Szafrański będzie więcej. Pojawi się bowiem więcej problemów związanych z finansami, które należy rozwiązać. Zresztą już teraz pojawiają się takie środki płatnicze jak krypto waluty. W przyszłości będzie tego więcej. I to nie tylko jeśli chodzi o waluty.

Będzie więcej możliwości wydawania pieniędzy, więcej możliwości ich pozyskiwania a co za tym idzie łatwiej będzie wpaść w kłopoty. Trener finansowy pomoże zrozumieć to wszystko ale też pomoże spiąć budżet w całość.

Pomysł na biznes 8: Nauczyciel

Ten zawód nie zniknie. Wręcz przeciwnie – nauczycieli będzie coraz więcej a to wszystko chociażby w związku z koniecznością 101 dni rozwoju, o którym wspomniałem już wcześniej.

Tak naprawdę każda firma będzie czegoś uczyła. Spójrz na końcówkę tego artykułu – stworzyłem tak punkt, w którym wymieniam umiejętności, jakich będziemy się uczyć.

Nie bez powodu znamy słowa, które mocno się zakorzeniły w naszym społeczeństwie, że człowiek uczy się przez całe życie.

Pomysł na biznes 9: Analizer

Analizer to jak sama nazwa wskazuje osoba od analizowania. Będzie to ktoś na pograniczu opisanego już wcześniej detektywa online i innych zawodów, które znamy również obecnie.

Analizerzy będą dzielili się ze względu na specjalizację. Będą analizować ruch w internecie, na autostradzie, w firmowych finansach itd. Przygotują odpowiednie zestawienia i wnioski, które przekażą następnie optymalizerowi.

Pomysł na biznes 10: Optymalizer

To osoba na miarę dawnych odkrywców i wynalazców. Kiedyś każdy wynalazek przechodził do historii. Wynalazców było mniej. Teraz każdy z nasz może być wynalazcą i optymalizować pewne rozwiązania.

Wszyscy wiemy, że żarówkę wynalazł Edison. Ale czy wiesz kto ją zoptymalizował? Kto wynalazł żarówkę energooszczędną albo LED?

Każdą dziedzinę życia da się bardziej zoptymalizować, więc zapotrzebowanie na wynalazców będzie dużo większe.

Pomysł na biznes 11: Specjalista współdzielony

Już teraz mamy parcie na outsourcing. Nie zatrudniasz sekretarki w swojej firmie tylko wynajmujesz wirtualną asystentkę, która pracuje dla wielu firm. Nie zatrudniasz specjalisty od pozycjonowania na stałe, tylko wynajmujesz specjalistę, który pracuje dla wielu firm.

Tak samo będzie z zatrudnianiem osób na wyższych stanowiskach. Zamiast zatrudniać w firmie, wynajmiesz na godziny np. dyrektora marketingu, dyrektora finansowego albo dyrektora ds. rozwoju technologii.

Pomysł na biznes 12: Antropolog komputerowy

To normalne, że na przestrzeni lat maszyny działają w różny sposób. Normalne więc jest też to, że staramy specjaliści starają się to ujednolicić. Jeśli interesujesz się technologią, może to być praca dla Ciebie.

Osoba taka jak antropolog będzie badać w jaki sposób dana maszyna z przeszłości zapisywała dane lub wykonywała zadania a następnie użyć tych danych lub przetłumaczyć je na język obecnych maszyn.

Pomysł na biznes 13: Specjalista od prywatności

Technologia już bardzo wkracza w nasze życie, a będzie robiła to coraz bardziej. Wiąże się to z koniecznością podawania danych osobowych w celu skorzystania z takich rozwiązań, głównie ze względów bezpieczeństwa. Nie bez powodu powstało więc RODO.

Zresztą całkiem niedawno mieliśmy na Facebooku akcję łańcuszków, w której to użytkownicy udostępniali łańcuszek, w którym to znalazło się oświadczenie odnośnie wykorzystywanie danych osobowych przez Facebooka.

Takich sytuacji, ale również kradzieży tożsamości będzie więcej. Potrzebne będą więc osoby, które doradzą jak zachować się w danej sytuacji, co chronić i jak się chronić.

Pomysł na biznes 14: Ty

Podejrzewam, że nie każdy od razu znalazł swój zawód na powyższej liście. Ale doczytaj artykuł do końca a później przejrzyj tą listę jeszcze raz. Pomyśl przy każdym z punktów. Na pewno gdzieś tam jest też miejsce dla Ciebie.

Pomyśl o swoich indywidualnych cechach i umiejętnościach, które w połączeniu z którymś z powyższych zawodów dadzą unikalny pomysł na biznes internetowy przyszłości.

Umiejętności, o które warto zadbać już teraz

Jeśli planujesz pomysł na biznes internetowy w przyszłości to już teraz warto zadbać o zestaw szczególnych umiejętności, a raczej jego rozwijanie. Co to za umiejętności?

1. Myślenie krytyczne: maszyny będą nas zastępować, ale nie znaczy to, że mamy im bezgranicznie zaufać. Przyda się umiejętność analizowania danej sytuacji i pomysły na ich rozwiązanie.

2. Kreatywność: im bardziej kreatywną osobą będziesz tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zastąpi Cię robot :) Robot doskonale poradzi sobie z obróbką danych, ale nie napisze wartościowej książki.

3. Umiejętność rozwiązywania problemów i elastyczność myślenia: skoro wszystko wokół będzie się rozwijać i zmieniać, pojawią się też zupełnie nowe problemy, które będzie trzeba rozwiązać. To wszystko wymaga praktyki i treningu już teraz.

4. Umiejętności międzyludzkie: zwłaszcza w filmach (np. Matrix) pokazuje się nam, że maszyny mogą przejąć władzę nad światem. Pokazują też, że wtedy ludzie powinni trzymać się razem. Dzięki temu potrafisz lepiej się dogadać nie tylko z innymi ludźmi ale też zapanować nad maszynami.

5. STEM (science, technology, engineering, mathematics): mówiłem, że rzeczy takie jak obliczenia (czyli matematyka) będą należały do maszyn. Nie zwalnia Cię to jednak z posiadania takich umiejętności. Potraktuj te cztery dziedziny jako całość – przydatna np. w programowaniu.

6. SMAC (social, mobile, analytics, cloud): poznanie tych zagadnień i technologii da Ci przewagę na rynku pracy w przyszłości. Powiem więcej – to daje przewagę już teraz. Nie bez powodu jest tu tyle artykułów odnośnie analizy działań w firmie i wprowadzania na tej podstawie ulepszeń.

7. Wiedza z wielu dziedzin: to się nie zmieni. Im większą wiedzę posiadasz tym bardziej niezastąpioną osobą jesteś :)

Przestań Uganiać Się Za Klientami i spraw, by przychodzili do Ciebie sami

Na blogu poruszam różne tematy, zagadnienia i pomysły na to, by Twoja firma mogła się rozwijać oraz pozyskiwać Klientów, jak choćby w tym artykule.

Jednak oś moich wszystkich działań (i mam nadzieję, że w przyszłości także Twoich), które prowadzą do tego rozwoju oparta jest na 5 punktach.

Te 5 punktów omawiam w krótkim darmowym samouczku pt.: "PUSZKA, czyli Przestań Uganiać Się Za Klientami i spraw, by przychodzili do Ciebie sami". Samouczek dostępny jest w formie e-booka PDF wzbogaconego 10 lekcjami video. Z tych 5 punktów wychodzą kolejne działania, które opisuję na blogu.

Aby otrzymać dostęp do samouczka, kliknij w link poniżej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Podsumowanie

Pewnie nie poruszyłem jeszcze bardzo wielu ważnych rzeczy i pomysłów. Ale tak jak wspomniałem – każdy pomysł na biznes, który wymieniłem, będzie miał swoje odnogi i specjalizacje. np. przewodnik po sklepach online. W tym zawodzie będzie cała masa specjalistów od e-commerce, pomagających sprzedawać, projektować sklepy internetowe itd.

Nie wspomniałem też o programistach, mimo że sam nim jestem i pracowałem w tym zawodzie przez kilkanaście lat. Tak naprawdę programowanie będzie tym, co w mniejszym lub większym stopniu będzie znał każdy, niczym język obcy. Być może nie będą to języki jakie znamy teraz, typu Java czy C#. Pewnie będą to języki bardziej schematyczne, pozwalające składać programy i uczyć w ten sposób maszyny w prosty sposób, niczym z klocków.

Jak już wspomniałem we wstępie, 2 lata temu podjąłem decyzję o uruchomieniu tego bloga. Ten artykuł jest jednym z wielu, które mają rozszerzyć tematykę blogowania, a w zasadzie własnego miejsca w sieci, z którego możesz pozyskiwać Klientów. Aż do 1 marca pojawi się ich tu jeszcze kilka. Na koniec oczywiście wszystko zepnę klamrą, zrobimy imprezę i będą niespodzianki!

Przeczytaj także:

 

Zdjęcie: Pixabay

Oceń artykuł:  

 

Mam dla Ciebie coś jeszcze!

Już teraz pobierz darmowy samouczek "PUSZKA czyli Przestań Uganiać Się Za Klientami i spraw, by przychodzili do Ciebie sami".

 
Samouczek jest darmowy.
Podaj tylko imię i swój adres email:

   

Copyright © Paweł Kępa. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz akceptujesz Politykę Prywatności i politykę cookies.